ČERVNOVÉ SETKÁNÍ PARTNERŮ NETWORKU V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

V tomto roce meeting Partnerů Českého kulturního networku Nová síť hostila organizace Kredance ve Výměníku1 v Českých Budějovicích, kde jsme strávili tři dny prací a poznáváním místních kulturních iniciativ. Setkání s nabitým programem se uskutečnilo 1.-3. června 2022.

Kredance a Výměník1

Kredance je organizace, která v Českých Budějovicích funguje už od roku 2010. Věnuje se především novému divadlu, současnému tanci a novému cirkusu, ale také komunitním projektům. Pořádá workshopy pro veřejnost a má vlastní taneční skupinu Kredance company. Od roku 2019 získala Kredance k dispozici polovinu budovy výměníku tepla na sídlišti Šumava, kam přesunuli většinu svých aktivit a zároveň začali pracovat na oživení této lokality. Kromě výše zmíněného se zde pořádají například farmářské trhy, pop-up akce nebo bleší trhy. V čele organizace stojí Hedvika Drenčeni, která je také součástí týmu připravujícího kandidaturu Českých Budějovic na Evropské hlavní město kultury 2028.

Nováčci mezi Partnery

Poprvé se partnerského meetingu zúčastnily organizace Fujaré z Rožnova pod Radhoštěm a Theatrum Kuks z Kuksu. Obě organizace mezi Partnery přestoupily ze skupiny Začínáme spolupráci již v listopadu 2021. Z Ostravy se s námi spojila Jana Ryšlavá za organizaci MOVE Ostrava, která projevila zájem stát se Partnerem networku. Po představení aktivit, hodnot a cílů organizace, která se zaměřuje především na současný tanec a různé formy pohybového divadla, následovala diskuze stávajících Partnerů. MOVE Ostrava pro Novou síť nebyl neznámý, protože se jedná o projekt, který začínal pod hlavičkou našeho již bývalého Partnera Kulturního centra Cooltour Ostrava (Cooltour zanikl v roce 2021). Tajným hlasováním byla organizace MOVE Ostrava přijata mezi Partnery networku.

Zajímavosti z regionů

Komařický rezidenční dům REZI.DANCE navštívila Česká televize a díky tomu se můžete podívat na reportáž v pořadu Náš Venkov. Shlédnout můžete také krátký film Gerda a Kai, vytvořený Valdštejnskou lodžií v Jičíně. A z Jičína je to už jen kousek buď směrem na východ do malebného Kuksu, kam se můžete vydat naživo na festival Theatrum Kuks, který proběhne v termínu 24.-28.8., nebo jižně do Žďáru nad Sázavou na festival KoresponDance 14.-17.7., nebo zavítat na sever do Varnsdorfu. Město ve šluknovském výběžku oživí spolek S radostí festivaly Mandava Jazz (2.9.-23.10.2022) a Vítr z hor (listopad 2022). Nebo můžete vyrazit do Brna, kde v CO.LABS čerstvě odpremiérovali dvě představení: Not a Swan a Tati.

Smysl meetingu

Setkávání je velmi důležitou součástí aktivit Českého kulturního networku Nová síť. Umožňuje nám sdílet své vědomosti, nebo společně hledat východisko problémů, které jednotlivé organizace nebo jejich zástupci řeší. I proto jsme se rozhodli do programu zařadit koučinkový workshop “MasterMind”, kdy si jednotliví účastníci dávali zpětnou vazbu k předneseným problémům, se kterými se v současné době snaží vypořádat. Významnou součástí našich meetingů je snaha předat všem členům networku současné důležité informace. Proto jsme představili aktuální informace o Národním plánu obnovy, ale také novinky z dění na Ministerstvu kultury.

České Budějovice a kandidatura na Evropské hlavní město kultury

Závěr našeho meetingu jsme věnovali poznávání okolí. Českými Budějovicemi nás provedl Radek Matoušek ze sdružení Akční Budějčáci. Měli jsme tak možnost poznat, jak se město za poslední roky proměnilo a jaké má plány do budoucna, včetně přiblížení rekonstrukce kulturního domu Slavie. Anna Hořejší a Bára Geny z iniciativy Budějovice 2028 nám představily kandidaturu města na EHMK 2028 včetně kulturní strategie města na období 2023–2035. Díky Ivě Černé jsme se také dozvěděli více o Místní akční skupině Pomalší.

Účastníci:
Martin Musílek /S Radostí, Městské divadlo - Varnsdorf/, Jiří Vydra a Tereza Smolíková /Valdštejnské imaginárium - Jičín/, Hedvika Drenčeni /Kredance - České Budějovice/, Eva Kraftová /Johan - Plzeň/, Eva Dryjová /SE.S.TA - Žďár nad Sázavou/, Simona Augustín a Patricia Pažická /CO.LABS - Brno/, Markéta Málková a Aleš Hrdlička /REZI.DANCE - Komařice/, Magdalena Petráková /Luhovaný Vincent - Luhačovice/, Honza Petružela /Fujaré - Rožnov pod Radhoštěm/, Kateřina Bohadlová /Theatrum Kuks - Kuks/

Za organizátory / Nová síť:
Petr Kiška, Adriana Světlíková, Petr Pola, Tereza Lacmanová, Markéta Jiroušková, Aneta Hladovcová, Tereza Rybová

Setkání se uskutečnilo díky podpoře Fondů EHP 2014 - 2021 a Ministerstva kultury České republiky.
Foto: Petr Kiška
Foto: Petr Kiška
Foto: Petr Kiška
Foto: Petr Kiška
Foto: Petr Kiška
Foto: Petr Kiška
Foto: Petr Kiška
Foto: Petr Kiška
Foto: Petr Kiška
Foto: Petr Kiška
Foto: Petr Kiška
Foto: Petr Kiška
Foto: Petr Kiška