26. 02. 2022: PROHLÁŠENÍ ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU NOVÁ SÍŤ K SITUACI NA UKRAJINĚ: FORMY POMOCI

Český kulturní network Nová síť, sdružení kulturních organizací a jednotlivců, jež se věnují rozvoji kultury a živého umění v České republice, důrazně odsuzuje brutální útok autoritativního Putinova režimu na území svrchované, svobodné a demokratické Ukrajiny. Podporujeme Ukrajince a Ukrajinky v jejich statečném odporu při obraně vlasti.

Považujeme za potřebné, aby také Česká republika jasně a konkrétně podpořila obranu Ukrajiny. Jsme přesvědčeni, že zlu se nemá ustupovat. Česká republika by v rámci podpory a solidarity měla Ukrajině poskytnout veškerý potřebný materiál – zdravotnický, charitativní a vojenský, a to v dostatečné míře. Považujeme za nezbytné izolovat agresora – Ruskou federaci pod vedením prezidenta Putina – politicky, ekonomicky, ve sportu i kultuře až do doby ukončení útočné války.

Vážíme si statečných kroků řady ruských umělců a umělkyň, kteří ze solidarity s Ukrajinou přerušili svá vystoupení a složili své funkce a riskují kariéry i osobní postihy. Vážíme si statečných Rusů a Rusek, kteří od prvních chvil protestují v centrech ruských měst. Vážíme si statečných ukrajinských vojáků za jejich houževnatý boj s přesilou agresora.

Konkrétní formy pomoci, se kterými Nová síť přichází, najdete na Facebooku a Instagramu organizace.

Слава Україні! Sláva Ukrajině!