Ó, VELVARY, KDE JSOU MÉ TOLARY! ANEB MEETING SKUPINY ZAČÍNÁME SPOLUPRÁCI

Druhý letošní meeting Českého kulturního networku Nová síť proběhl od 22. do 24. května v kulturně bohatém městě Velvary. Pracovní zázemí skupině Začínáme spolupráci poskytla citlivě zrekonstruovaná Velvarská Záložna i venkovní komunitní centrum Účko. Věnovali jsme se strategiím organizací, cenotvorbě, networkingu i poznávání zdejších kulturních míst.

NA ÚVOD O VELVARECH

Po úvodním slově ředitelky Nové sítě Adris Světlíkové a rekapitulaci fungování networku jejími koordinátorkami Terezou Lacmanovou a Eliškou Burdovou, nás srdečně přivítal starosta města Velvary, Radim Wolák. Poutavě nás uvedl do kontextu místní kultury, spolkové činnosti a inspirativních participativních projektů. Přesto, že mají Velvary jen 3000 obyvatel, funguje zde 15 spolků a kultuře se zde daří. V kulturně-komunitní oblasti je aktivní kupříkladu spolek Natvrdlí a málokdo asi tuší, že Velvary se pyšní nejstarším sborem dobrovolných hasičů, který letos oslavil 160. výročí. Kromě rekonstrukce Velvarské Záložny město kultivovalo i okolí Malovanského rybníku, dalo vzniknout komunitnímu centru Účko a dále se věnuje obnově veřejného prostoru a krajiny. Ředitelka Velvarské kulturní společnosti, Kateřina Bryndová, s námi poté sdílela zkušenosti s ročním provozem příspěvkové organizace s rozmanitým programem se snahou pokrýt potřeby všech generací.

NOVINKY Z REGIONŮ

Poté, co jsme si prohlédli Velvarskou Záložnu, která nám poskytla příjemné zázemí na dva pracovní dny našeho setkání, sdílely členské organizace své novinky. Kateřina Linhartová, které děkujeme za spoluorganizaci meetingu, nám shrnula fungování velvarského kulturně-edukačního centra Velvareum a jeho vzdělávacích programů pro školy, veřejnost i pedagožstvo. Městské kulturní středisko Vodňany má za sebou největší akci roku, Vodňanské rybářské dny, i první ročník akce se sociálním přesahem, Vodňanský obývák aneb Zabydlet Vodňany. Zlínský spolek Zvěřinec se ve Velvarech se skupinou Začínáme spolupráci rozloučil, neboť byl na základě dřívějšího hlasování na partnerském meetingu přijat do skupiny Partneři. Tímto jim gratulujeme a přejeme úspěšné zabydlování v novém prostoru 44 Centrum řemesel a neutuchající energii v oživování Zlína a okolí nezávislou kulturu. 13. července můžete navštívit jejich festival v_houští a 10.-13. října Kutilské symposium Jizva v Lukově. Spolek Kulturák působící v Chvalčově a Bystřici pod Hostýnem nás pozval 20. července na Festival pod kozincem. Pravidelně též pořádá projekce letního kina, autorská čtení v Thonetově vile nebo představení pro rodiny v programové linii Dobré Divadlo Dětem.

PROFESNÍ ROZVOJ

Díky Michalovi Janovskému, který nás provedl praktickým a velmi užitečným workshopem o strategickém řízení, jsme se podívali do hloubky našich organizací, jejich mise, vize a střednědobých cílů. Bára Kunstovná nás zase provedla cenotvorbou zájezdových představení. Připomněli jsme též aktivity Nové sítě, jako je program pro mladé tvůrce a tvůrkyně Nová krev na scéně, festival Malá inventura v regionech, podzimní konference Culture Get-Togetheri další možnosti podpory a plánované vzdělávací aktivity networku.

POZNÁVÁNÍ OKOLÍ

S Kačkou Linhartovou jsme si prošli kulturně zajímavá místa Velvar a navštívili Galerii Tomáš Vosolsobě, Pražskou bránu s fascinující camerou obscurou, Městské muzeum i expozici o perníku a večer jsme strávili ve venkovním areálu Účko. Prostor pro neformální networking a kontemplace nám poskytly ranní a večerní procházky z a do penzionu Stará Fara v Chržíně, kde jsme byli ubytovaní. Celým meetingem nás provázela píseň Ó, Velvary, kde jsou mé tolary! z místního rozhlasu. Setkání jsme zakončili poznávacím výletem po stopách Antonína Dvořáka do nedaleké Nelahozevsi.

Děkujeme všem za účast a chuť se rozvíjet!

ÚČASTNÍCI A ÚČASTNICE

Kateřina Linhartová – Velvareum; Michaela Piskačová, Lukáš Brückner – MěSK Vodňany; Pavel Kubaník, Lenka Šimonová – Kulturák; Lukáš Bobčík, Radek Chloupek – Zvěřinec
Omluveni byli: Tančírna v Račím údolí, Švestkový Dvůr

ZA ORGANIZÁTORY / NOVOU SÍŤ

Tereza Lacmanová, Eliška Burdová, Adriana Světlíková a Barbora Kunstovná

Meeting členů skupiny Začínáme spolupráci Českého kulturního networku Nová síť je realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury ČR.

Foto: Pavel Matela
Foto: Pavel Matela
Foto: Pavel Matela
Foto: Pavel Matela
Foto: Pavel Matela
Foto: Pavel Matela
Foto: Pavel Matela
Foto: Pavel Matela
Foto: Pavel Matela