DUBEN VE ZNAMENÍ REZIDENCÍ: ART-IN-RES 2022 A ČESKO-NORSKÉ SPOLUPRÁCE

V průběhu dubna nám do Nové sítě proudí zprávy zaznamenávající tvorbu a zážitky umělců a kulturních manažerů z ČR a Norska. Děje se tak v rámci tvůrčích rezidenčních pobytů jak ve zmíněném Norsku, tak v tuzemských regionech ČR.

O tvůrčích pobytech

Rezidenčí pobyty jsou určeny umělcům a kulturním manažerským týmům. Představují důležitou součást vývoje uměleckých projektů, manažerům poskytují kýžený prostor pro reflexi fungování organizací a pro práci na plánovaných změnách. Pro obě skupiny, které spolu v kulturní a umělecké praxi úzce souvisí, znamenají rezidence vyhrazený prostor pro soustředěnou práci mimo jejich běžné kulisy.

Rezidence jsou o vyhrazeném čase a tvůrčí činnosti v prostředí, které pro rezidenty není obvyklé a nabízí proto vhodné podmínky pro nové myšlenky a pohlížení na věci už navnímané pozměněnou či zcela novou perspektivou.

Rezidence v Surnadal Billag

Část pobytů se odehrává v Norsku, v tamním rezidenčním centru Surnadal Billag. Bývalé autobusové nádraží bylo předěláno na rezidenční umělecký prostor a od roku 2017 hostovalo nespočet nejen norských rezidencí, ale také švédských, islandských a nově i českých. Inspirativní prostor pro svoji práci zde díky programu ART-IN-RES využilo například výkonné vedení zóny nezávislého umění v Brně CO.LABS nebo performativní soubor Třetí prostor // third space.

Do česko-norských rezidencí bylo vybráno 6 projektů:

tým zástupců z REZI.DANCE Komařice, EPO1 a Městské divadlo Varnsdorf - UMĚNÍ V KRAJI NA OKRAJI Jan Husták & T.I.T.S. - DIRECT ACTION THEATER: SERVE AND PROTECT výkonný tým CO.LABS Lisa Colette Bysheim a kol.- IF THIS | THEN Mari Woll a kol.- NÆRVÆR - PRESENCE Třetí prostor // third space - re_MIND_er
Rezidenční program ART-IN-RES 2022 zahrnuje těchto 8 projektů:

Performance Crossings - PERFORMANCE CROSSINGS / RE_THINK - RE_STRUCTURE DĚDA productions - PTAČÍ SNĚM Autorské trio: Natálie Rajnišová, Mikoláš Arsnejev, Josefína Formanová - SBÍRKA MODRÝCH PŘEDMĚTŮ Michaela Dašková a Michal Kindernay - AAIA / NTRCTC Aliaksandra Yakubouskaya a kol. - OUTSIDEININSIDEOUTINSIDEOUTOUTSDEIN Tantehorse - FFF/ODOLNOST PRO BUDOUCNOST Barbora Ptáčková a kol. - SPÁRA: PRŮNIKY Jana Ryšlavá a Iveta Koblic Zedková - STRACH/FOBIE
Pro konkrétní výstupy z rezidencí sledujte FB Nové sítě a webové stránky ART-IN-RES.

Tvůrčí rezidenční pobyty jsou podpořeny Fondy EHP 2014 -2021 a Ministerstvem kultury ČR.
Surnadal Billag
Trondheim Academy of Fine Art
CO.LABS
re_MIND_er Foto: Martin Horáček
Direct Action Theatre Foto: Svetlana Seleznyova
Direct Action Theatre
Direct Action Theatre Foto: Svetlana Seleznyova
If This | Then Foto: Alena Češková
If This | Then Foto: Alena Češková
Presence / NÆRVÆR Foto: Mari Woll
Performance Crossings
Performance Crossings
Performance Crossings
Ptačí sněm
Sbírka modrých předmětů
re_MIND_er Foto: Martin Horáček
CO.LABS