MALÁ INVENTURA ZAŽILA REKORDNÍ NÁVŠTĚVNOST

Sedmnáctý ročník Malé inventury je za námi. Devítidenní festival nového divadla nabídl padesát sedm představení na dvaceti pražských scénách. Divadlo letos navštívilo rekordních pět tisíc diváků.

„Letošní Malá inventura byla výjimečná svým rozsahem. Program byl oproti minulým rokům dvojnásobný. Díky nové festivalové sekci PRALIN se nám podařilo prohloubit spolupráci se zahraničím, propojili jsme pražskou a berlínskou divadelní scénu. Ze sedmnácti zemí světa se do Prahy sjelo sto padesát hostů,“ říká umělecký ředitel festivalu Petr Pola.

Malá inventura každoročně přináší to nejlepší z nového divadla nejen veřejnosti, ale i divadelním profesionálům. „Snažíme se propojovat divadelníky a promotéry, inspirovat je ke spolupráci,“ říká Pola. „Letos měla velký úspěch především sekce Nová krev na scéně, která představuje začínající umělce a studenty. Velký zájem byl o Šírání čirého jasného dne Niny Jacques, Zápisky z volných chvil Anny Klimešové nebo horor na motivy klasické pohádky o Jeníčkovi a Mařence režisérky Rufiny Bázlové s názvem J+M. Tato představení snad brzy vyrazí i do regionálních divadel,“ říká Pola.

„I když Malá inventura skončila, spousta nového začíná. V rámci programu pro divadelní profesionály, se začaly rodit zajímavé spolupráce: to je také důležitý úkol festivalu,“ dodává ředitelka Malé inventury Adriana Světlíková.

U diváků pak nejvíce bodoval Petr Nikl s poetickou „laserovou show“ Žlutá tma. Úspěch měla také myslivecká romance Lov v podání souboru Bratři v tricku a Holektiv nebo Pravda o 17. listopadu uměleckého seskupení 11:55.

Ze sekce Tažní ptáci (tedy těch, kteří nemají stálé zázemí) byl asi největší zájem o dětské představení Poutníci po hvězdách autorky Hany Strejčkové či o po deseti letech obnovené představení Rain Dance souboru Handa Gote.

Bohatý program letos nabídl také dvě desítky akcí doprovodného programu, včetně dětských výtvarných dílen pod vedením scénografky Marianny Stránské.
Hlavním pořadatelem festivalu je kulturní organizace Nová síť, která poskytuje poradenství v oblasti problematiky neziskových organizací. Systematicky se věnuje vzdělávání formou workshopů pro veřejnost, realizuje také projekt PRALIN, který rozvíjí kulturní spolupráci mezi Prahou a Berlínem.

Nová síť je také pořadatelem festivalu nového divadla Malá inventura v regionech. Ve městech Jičín, Jihlava, České Budějovice a Opava proběhnou na podzim (www.novasit.cz).
---

PARTNEŘI A SPONZOŘI

Za podpory:
Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Česká centra, Praha 7, Art District 7

Ve spolupráci s:
Studio ALTA, Alfred ve dvoře, Divadlo Archa, Studio Hrdinů, MeetFactory, DOX+, U Hrdinů – kavárna, Petrohradská kolektiv, Ponec – divadlo pro tanec, Venuše ve Švehlovce, NG – Veletržní palác, La Fabrika, NoD, Cross Attic, Divadlo X10, Městská divadla pražská – Komedie

PRALIN:

Performing Arts Program, Cross Attic, Institut umění - Divadelní ústav, Goethe-Institut, Tschechisches Zentrum, Česko-německý fond budoucnosti, Perform Czech

Mediální partneři:
Aerofilms, Euroawk, Radio 1, A2, Divadelní noviny, Taneční zóna, GoOut, informuji.cz, Svět a divadlo, Taneční aktuality, i-divadlo, Hobulet,

Dále děkujeme:
Ebelcoffee, Metamorphosis, Mama Shelter, Extol Inn, Taxify

Značka kvality:
Effe, IETM