MEETING VŠECH ČLENŮ NOVÉ SÍTĚ V PLZNI

30. listopadu a 1. prosince proběhl v plzeňské Moving station meeting všech členů Nové sítě. Jednalo se v mnoha ohledech o netradiční setkání hned z několika důvodů. Polovina členů se sešla přímo v budově bývalé železniční zastávky, druhá polovina sledovala meeting ze svých měst, ve kterých celoročně působí a vytváří kulturní program. A ačkoliv se do poslední chvíle nevědělo, jakou situaci přinese vývoj koronaviru v republice, povedlo se meeting zorganizovat tak, aby nedocházelo k šíření nákazy a zároveň se alespoň část členů mohla potkat osobně.

Netradiční setkání v Moving Station

V plzeňské Moving Station proběhl 30. listopadu a 1. prosince celorepublikový meeting všech členů Českého kulturního networku Nová síť. Pravidelné podzimní setkání bylo výjimečné nejen svou formou - polovina členů se sešla přímo v budově bývalé železniční zastávky, druhá polovina participovala na meetingu ze svých měst, ve kterých celoročně působí a vytváří kulturní program. Právě online formát nám usnadnil spojit se s významnými hosty - primátorem Plzně Martinem Baxou, primátorkou Jihlavy Karolínou Koubovou a vedoucí odboru pro kultury v Královéhradeckém kraji Kateřinou Churtajevou. Tématem posledního meetingu roku 2020 byla tvorba kulturních strategií a spolupráce mezi samosprávami a kulturním sektorem v regionech ČR.

Sám prostor bývalé železniční stanice byl pro všechny členy velmi inspirativním místem. Mohli se zde seznámit s dlouhým vývojem a snahou o oživení jedinečné budovy spolkem JOHAN. Právě letos to totiž bude dvacet let, kdy zde spolek uspořádal první akci. Tehdy ještě ve velmi skromných podmínkách. Dnes už mohl meeting probíhat v profesionálně vybavené kulturní a divadelní budově s příjemným zázemím. V programu setkání tak samozřejmě nechyběla prohlídka celého Moving Station se samotným ředitelem organizace Romanem Černíkem.

Kulturní strategie

Hlavním tématem meetingu byly kulturní strategie, jedno z témat, které vzešlo z konference CULTURE GET-TOGETHER, kterou organizovala Nová síť v létě tohoto roku. Meeting byl vhodnou příležitostí pro první zmapování existence kulturních strategií a jejich funkčnosti v regionech. Během prezentací se objevilo mnoho dalších témat spojených s tvorbou strategií, kterým se Nová síť společně se svými členy bude věnovat během roku 2021.

Novinky z regionů

Během pondělního programu se členové již tradičně informovali o novinkách ve svých organizacích. Příspěvky byly nad očekávání inspirativní. I přes složité podmínky tohoto roku to v regionech kulturně žilo a organizátoři vytrvale hledali způsoby, jak kulturu i na dálku poskytovat. Vznikaly tak nové formáty kombinující video, audio nebo stream. V Jihlavském DIODu vznikl internetový projekt Studio Ne.klid, zábavný magazín – talkshow o kulturním dění v Jihlavě. Nově organizátoři přišli s formátem akce, kdy divák může zažít kulturní akci individuálně a následně ji sdílet s ostatními. Zmiňme například lesní galerii Cesta do říše stromů ve Valdštejnské lodžii, kdy diváci díky mapce v lese hledali výtvarné objekty. Ačkoliv se letos muselo mnoho akcí zrušit, během prázdnin, kdy se situace zlepšila, proběhlo několik výjimečných projektů. V Komařicích uspořádala organizace REZI.DANCE venkovní představení Kaleidoscope od Cirk La Putyky pro místní vesnice. Místo reklamy na facebooku se program hlásil v místních rozhlasech. Novocirkusová show se i díky podpoře Nové sítě odehrála v dalších členských městech networku. V Blatné, v Českých Budějovicích, v Hradci Králové a v Plzni v rámci Festivalu divadel. Na druhém konci republiky, v Rychlebských horách, v jedinečném objektu Tančírny, proběhl netradičně festival Banát. Ten se za normálních okolností odehrává každý rok v Rumunsku.

Významní hosté meetingu

Kromě členů sítě se během dvoudenního meetingu připojili online i tři velmi zajímaví hosté. Se zkušenostmi z tvorby jihlavské kulturní strategie se podělila sama primátorka města Karolína Koubová. Druhý den se připojil přímo z Poslanecké sněmovny pan primátor města Plzeň a poslanec Martin Baxa, se kterým diskutovala ředitelka networku Adriana Světlíková na téma celostátních strategií a jejich provázanosti s těmi na úrovni samospráv a krajů. Došlo i na téma podpory kultury v rámci koronakrize. V odpoledních hodinách se k meetingu připojila Kateřina Churtajeva, vedoucí odboru kultury v Královéhradeckém kraji. Ta se se členy podělila o čerstvé zkušenosti z právě vznikající kulturní strategie pro Královéhradecký kraj.

Změny členství v networku

Součástí meetingu bylo také hlasování o přijetí brněnského centra pro nezávislá scénické umění BuranTeatr mezi Partnery networku. Poprvé se setkání účastnil i Adam Langer, ředitel interaktivní galerie pro děti, Sladovny v Písku. Sladovna může v budoucnu doplnit pestrou škálu organizací Nové sítě.

Setkání bylo podpořeno z Fondů EHP 2014-2021.