NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 12)

Petr Hubáček: Zachraňme Kino Varšava

Kino Varšava v Liberci se ve dnech 6.-8. listopadu stane dějištěm dosud největšího setkání kulturního networku Nová síť. Potká se zde dvanáct stávajících a osm přistupujících partnerů této neformální sítě organizací. Není náhodou, že právě v Kině Varšava, které má za sebou bouřlivá léta tuhých bojů se zastupiteli o svou budoucnost. Skupina nadšenců, kteří stojí za iniciativou Zachraňme Kino Varšava, se stále nevzdává. A to přesto, že se jim dosud nepodařilo sehnat dostatečné prostředky k rekonstrukci. Nedávno otevřená stylová kavárna v opraveném foyeru kina však potvrzuje odhodlání, a tak můžeme doufat, že Varšavu nepotká osud, který známe z filmového snímku Bio Ráj.

Vašim cílem je provést kompletní rekonstrukci kina. Nepřichází v úvahu i jiná strategie – opravit pouze to nejnutnější a zbytek budovy nechat ve stavu, v jakém je?

Asi rozumím, kam otázkou míříte. V této chvíli je na stole několik možností, kudy se případná rekonstrukce bude ubírat. Z vlastních zdrojů jsme dotáhli prostor Barrandoffu (1. patro) a za přispění Statutárního města Liberec se podařila nahrubo opravit vstupní chodba z Mariánské ulice. Takovými krůčky se pomalu dostáváme dál a dál, ale trvá to. Další možností je velký projekt SN-CZ, který máme s německými partnery a městem Liberec podaný, a kde ještě není znám výsledek. Ruku v ruce s těmito možnostmi řešíme vícezdrojové financování i formou benefičních akcí, večerů s aukcemi uměleckých děl atp. Momentálně jsme také v jednání se sponzory, kteří by nám mohli přispět na opravu podlahy ve velkém sále. Samozřejmě je tu stále také varianta nechat vše tak, jak je a prostor tím odlišit od ostatních. Narážíme však na mnoho vykřičníků, které není možné ignorovat.

V současné době zastupujete jistý okruh obyvatel Liberce, kteří možná do nově zrekonstruovaných prostor už nezavítají. Poloopravené prostory přitahují určitou část lidí právě pro pocit nehotovosti.

Ano, i v tom je částečně síla nejen tohoto domu. V dnešní době téměř vše, co není „normální“, je vlastně „zajímavé“. Nebudu asi daleko od pravdy, když řeknu, že alfa a omega je pro nás energetická udržitelnost velkého sálu. V tomto stavu není možné provoz utáhnout, aby byla většina návštěvníků spokojená.

Komu kino slouží dnes a kdo by jej měl využívat v budoucnu?

Naše dramaturgie vychází odspodu. Lidé píšou a volají, zda by bylo možné udělat tu či onu akci, a my jim zprostředkováváme tu možnost. Samozřejmě, že děláme i vlastní akce, kterými chceme do města přinést neotřelé tituly, ale hlavním dramaturgem je veřejnost. Z toho vyplývá, že kino slouží všem, kdo chtějí ve městě dělat nějakou kulturu.

Jaká má být funkce zrekonstruovaného kina. V čem bude jiné než je nyní?

Hlavní cíle spolku Zachraňme kino Varšava jsou veskrze dva. Zaprvé chceme oživit a opravit architektonicky a městsky cennou budovu ve stylu Art Deco, která od 20. let minulého století dobře sloužila k rozvoji kultury v Liberci. Budova má mnoho zajímavostí a technických prvků, ze kterých bychom se měli poučit nejen v architektuře dneška, ale také ve smyslu nahlížení na kulturní život ve městě. Druhým cílem je přimět lidi, aby vyvíjeli i jinou aktivitu, než je pouze nakupování nebo sledování televize.

Jaké jsou vaše plány, pokud se nepodaří naplnit původní představu o kompletní rekonstrukci a provozu kina?

V případě, že se nepodaří realizovat v dohledné době rekonstrukci sálu, budeme se snažit i nadále provozovat kavárnu s programem, tvořeným lidmi odspodu. Problém, s kterým se teď potýkáme, je nedostatek lidí, kteří by byli schopni chod kavárny zajistit prakticky – provozovatelé. Vzhledem k povaze prostoru a programové skladby je totiž nutné, aby kavárna a dramaturgie koexistovaly, podporovaly se a vycházely si vstříc.

Co vás v poslední době v kultuře potěšilo?

Těší nás, že se daří postupně získávat podporu pro snahy podobné té naší. Že se daří proti rozhodnutí o zbourání cenné historické budovy postavit argumentaci pro její nové využití. Nejde o to zachránit všechny staré budovy – to je samozřejmě nesmysl –, ale zamyslet se nad výhodami, historickými souvislostmi, budoucností.

Co vás naopak zklamalo?

Neustálým zklamáním, které už několik let vede v pomyslném žebříčku, je narážení na politickou bariéru. Distribuce moci je z hlediska kulturních aktivit alespoň v našem městě kámen úrazu novátorského uvažování, rychlého jednání a rozumného konání. Věříme ale, že je otázkou času, kdy se i tato bariéra prolomí.

Co byste si přál?

Mír na světě, klid v duši a zdraví všech blízkých. Minimálně to první je ovšem už z principu světoděje utopie.

Pravidelný blog Nové sítě publikovaný v internetovém magazínu o současném divadle v kontextu www.divadelni-noviny.cz/


OPEN CALL / NOVÁ KREV 2023OPEN CALL / NOVÁ KREV 2023

BLÍŽÍ SE TŘETÍ ROČNÍK KONFERENCE O SPOLUPRÁCI V KULTUŘEBLÍŽÍ SE TŘETÍ ROČNÍK KONFERENCE O SPOLUPRÁCI V KULTUŘE

VIDEO POZVÁNKY NA KONFERENCI  CULTURE GET-TOGETHERVIDEO POZVÁNKY NA KONFERENCI CULTURE GET-TOGETHER

NOVÁ SÍŤ NA MANAŽERSKÉ REZIDENCI V NORSKUNOVÁ SÍŤ NA MANAŽERSKÉ REZIDENCI V NORSKU

VIDEO ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU NOVÁ SÍŤVIDEO ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU NOVÁ SÍŤ

ČERVNOVÉ SETKÁNÍ PARTNERŮ NETWORKU V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCHČERVNOVÉ SETKÁNÍ PARTNERŮ NETWORKU V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

FESTIVAL MALÁ INVENTURA – KONKURZ (PR manažer/ka)FESTIVAL MALÁ INVENTURA – KONKURZ (PR manažer/ka)

MALÁ LOUTKOVÁ INVENTURA V KUKSU - NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 43)MALÁ LOUTKOVÁ INVENTURA V KUKSU - NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 43)

PRACOVNÍ KVĚTNOVÉ SETKÁNÍ ČLENŮ NETWORKU NOVÁ SÍŤ SE KONALO NA JESENICKUPRACOVNÍ KVĚTNOVÉ SETKÁNÍ ČLENŮ NETWORKU NOVÁ SÍŤ SE KONALO NA JESENICKU

ZAMĚŘENO NA REZIDENCE: Nová síť informuje No. 42ZAMĚŘENO NA REZIDENCE: Nová síť informuje No. 42

JARNÍ MEETING ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU 17. - 19. 5. 2022JARNÍ MEETING ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU 17. - 19. 5. 2022

DALŠÍ VÝZVA ART-IN-RES BUDE AŽ NA PŘÍŠTÍ ROK 2023DALŠÍ VÝZVA ART-IN-RES BUDE AŽ NA PŘÍŠTÍ ROK 2023

CHYSTÁME: KONFERENCE CULTURE-GET TOGETHER 2022 O HODNOTĚ PRÁCE V KULTUŘECHYSTÁME: KONFERENCE CULTURE-GET TOGETHER 2022 O HODNOTĚ PRÁCE V KULTUŘE

ONLINE SEMINÁŘ: PRÁVNÍ MINIMUM V UMĚNÍ A KULTUŘEONLINE SEMINÁŘ: PRÁVNÍ MINIMUM V UMĚNÍ A KULTUŘE

DUBEN VE ZNAMENÍ REZIDENCÍ: ART-IN-RES 2022 A ČESKO-NORSKÉ SPOLUPRÁCEDUBEN VE ZNAMENÍ REZIDENCÍ: ART-IN-RES 2022 A ČESKO-NORSKÉ SPOLUPRÁCE

ČESKO-NORSKÝ REZIDENČNÍ PROGRAMČESKO-NORSKÝ REZIDENČNÍ PROGRAM

UMĚNÍM O AKTÁLNÍ SITUACI NA UKRAINĚ A V RUSKU: PROJEKT ZA UKRAJINU PŘIVÁZÍ NETWORK DO REGIONŮ ČRUMĚNÍM O AKTÁLNÍ SITUACI NA UKRAINĚ A V RUSKU: PROJEKT ZA UKRAJINU PŘIVÁZÍ NETWORK DO REGIONŮ ČR

FESTIVAL MALÁ INVENTURA JE V PLNÉM PROUDU DIVADLA A SETKÁVÁNÍFESTIVAL MALÁ INVENTURA JE V PLNÉM PROUDU DIVADLA A SETKÁVÁNÍ

GALERIE: TAKHLE PROBÍHÁ DEVÍTIDENNÍ FESTIVAL NOVÉHO DIVADLA V PRAZEGALERIE: TAKHLE PROBÍHÁ DEVÍTIDENNÍ FESTIVAL NOVÉHO DIVADLA V PRAZE

26. 2. 2022 PROHLÁŠENÍ NOVÉ SÍTĚ K SITUACI NA UKRAINĚ: KONKRÉTNÍ FORMY POMOCI26. 2. 2022 PROHLÁŠENÍ NOVÉ SÍTĚ K SITUACI NA UKRAINĚ: KONKRÉTNÍ FORMY POMOCI

CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA PRO ROK 2022 JSOU ROZDÁNYCENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA PRO ROK 2022 JSOU ROZDÁNY

DVACÁTÝ ROČNÍK FESTIVALU MALÁ INEVNTURA PRÁVĚ ZAČÍNÁDVACÁTÝ ROČNÍK FESTIVALU MALÁ INEVNTURA PRÁVĚ ZAČÍNÁ

VÝSLEDKY VÝZVY ART-IN-RESVÝSLEDKY VÝZVY ART-IN-RES

CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA ZAHÁJÍ FESTIVAL MALÁ INVENTURA 2022: JEDNU OCENĚNÍ UŽ ZNÁME!CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA ZAHÁJÍ FESTIVAL MALÁ INVENTURA 2022: JEDNU OCENĚNÍ UŽ ZNÁME!

KULTURNÍ STRATEGIE V REGIONECH ČRKULTURNÍ STRATEGIE V REGIONECH ČR