NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 19)

Adam Hruška: Klíčem je otevřenost

Jihlavské DIOD – divadlo otevřených dveří si za osm let své existence našlo v organismu krajského města pevné místo. Profiluje se jako otevřené centrum, které uvádí netradičnější umělecké pořady i kulturní formáty. Vedle nového cirkusu, nezávislého, pohybového a tanečního divadla, současné hudby, workshopů pro děti a dospělé dává prostor i aktivitám, které směřují k utváření otevřené společnosti (např. PechaKucha Night, diskusní večery s představiteli města, apod.) Od svého založení je členem centra Adam Hruška, který je zároveň třetím rokem hlavním designérem a hlavním produkčním určujícím směr, kterým se DIOD ubírá.

Program DIODu je poměrně rozmanitý. Jak jej sestavujete?
Naším klíčem je otevřenost, vždyť jsme si to dali i do názvu divadla: DIOD – Divadlo otevřených dveří. Nasloucháme potřebám místních aktérů a snažíme se jim vyjít maximálně vstříc. Nově nám to umožňuje i změna v podpoře od města Jihlavy, od kterého nyní dostáváme příspěvek na provoz, tedy nikoli jen na čistě dovezené produkce.

Máte nějaké priority?
Soustředíme se na taneční, pohybové a experimentální divadlo, které občas doplníme filmem či koncertem. Zbytek programu se skládá z místních pronájmů. Dramaturgicky jsme laboratoř a toho se při finálním sestavování programu držíme.

Loni jste rozšířili svou nabídku kulturních pořadů o další festival. Vedle Tance Praha či Fun Fatale se zde na konci září bude konat druhý ročník festivalu nového divadla Malá inventura. Jaké jsou podle vás klíčové faktory, které ovlivňují to, zda se podobné festivaly či produkce z nich uchytí, či nikoli?

Zařazení tohoto festivalu pro nás bylo logickou volbou. Když máme ozvěny tanečního a akrobatického festivalu, tak potřebujeme i ten „novodivadelní“. V Jihlavě je stále ještě hlad po kultuře, takže diváky si festival určitě najde. Kolik jich bude, ovlivňují spíš běžné faktory jako počasí, kolize s jinými akcemi po městě, nebo trefa do divácké nálady při výběru inscenací.

Vedle uvádění etablovaných umělců, dáváte prostor i místním umělcům a organizacím.

Přesně tak. To se opět dostáváme k té otevřenosti našeho programu. Nechceme být prostor, kam se program jen dováží, ale kde se i tvoří. A to lze jen ve spolupráci s místními umělci či spolky, protože vzhledem k naší prostorové kapacitě se nám do DIODu vlastní soubor nevejde.

DIOD v Jihlavě poměrně vyčnívá. Pozorujete v kulturním klimatu města změny, které by bylo možné spojit s existencí vašeho centra?

Jsme zařazeni mezi asi sedmi VIP projekty, kterým město Jihlava věnuje speciální péči, takže na tu změnu klimatu ve městě nejsme tak úplně sami. Posun nastal s kulturní strategií, kterou si nechalo město zpracovat externí odbornou firmou, a to spoustu lidí v Jihlavě aktivovalo. Největší dopad podle mě nemají ani tak skvělé divadelní inscenace, které sem zveme z celého světa, jako spíš dva projekty z naší produkce – PechaKucha Night a Rozpravy. Oba po svém pracují s jihlavskou komunitou a propojují různé sociální bubliny, které by k sobě jinak těžko hledaly cestu.

Jaké je složení diváků, kteří DIOD navštěvují?

Máme základnu věrných, které potkáte skoro na každé akci. Ale i po těch letech přicházejí stále noví lidé, kteří jsou v DIODu poprvé. Svou roli v tom hraje i naše zaměření na pohybové workshopy a dětského diváka. Děti nás doma vychválí a rodiče příště přijdou s nimi. A pak také již to zmíněné propojení naší produkce s pronájmy, kdy se nám daří cílit na široké spektrum místních i přespolních diváků.

Jaké je personální zajištění DIODu, případně chystáte rozšířit své řady?

Momentálně jsme na provoz divadla čtyři stálí zaměstnanci. V poslední době se nám daří vypomáhat si externisty, kteří nám ulehčují práci s náročnějšími projekty. Zároveň probíhá reorganizace naší mateřské organizace Sokol Jihlava, která postupně profesionalizuje své vedení.

Co vás v poslední době v kultuře potěšilo?

Přes léto jsme spolupracovali s divadlem TEJP na site-specific projektu Stará plovárna. Čtrnáctidenní usilovná práce až šedesáti lidí, amatérů i profesionálů, vygenerovala tři jedinečné večery a přilákala i v čase letních dovolených přes sedm set diváků.

Co vás naopak zklamalo?

Koukáme dopředu a pozitivně, takže na nějaká zklamání není prostor.

Co byste si přál?

Méně „slušných“ lidí v divadlech i v politice.

Pravidelný blog Nové sítě publikovaný v internetovém magazínu o současném divadle v kontextu www.divadelni-noviny.cz/


OPEN CALL / NOVÁ KREV 2023OPEN CALL / NOVÁ KREV 2023

BLÍŽÍ SE TŘETÍ ROČNÍK KONFERENCE O SPOLUPRÁCI V KULTUŘEBLÍŽÍ SE TŘETÍ ROČNÍK KONFERENCE O SPOLUPRÁCI V KULTUŘE

VIDEO POZVÁNKY NA KONFERENCI  CULTURE GET-TOGETHERVIDEO POZVÁNKY NA KONFERENCI CULTURE GET-TOGETHER

NOVÁ SÍŤ NA MANAŽERSKÉ REZIDENCI V NORSKUNOVÁ SÍŤ NA MANAŽERSKÉ REZIDENCI V NORSKU

VIDEO ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU NOVÁ SÍŤVIDEO ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU NOVÁ SÍŤ

ČERVNOVÉ SETKÁNÍ PARTNERŮ NETWORKU V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCHČERVNOVÉ SETKÁNÍ PARTNERŮ NETWORKU V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

FESTIVAL MALÁ INVENTURA – KONKURZ (PR manažer/ka)FESTIVAL MALÁ INVENTURA – KONKURZ (PR manažer/ka)

MALÁ LOUTKOVÁ INVENTURA V KUKSU - NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 43)MALÁ LOUTKOVÁ INVENTURA V KUKSU - NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 43)

PRACOVNÍ KVĚTNOVÉ SETKÁNÍ ČLENŮ NETWORKU NOVÁ SÍŤ SE KONALO NA JESENICKUPRACOVNÍ KVĚTNOVÉ SETKÁNÍ ČLENŮ NETWORKU NOVÁ SÍŤ SE KONALO NA JESENICKU

ZAMĚŘENO NA REZIDENCE: Nová síť informuje No. 42ZAMĚŘENO NA REZIDENCE: Nová síť informuje No. 42

JARNÍ MEETING ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU 17. - 19. 5. 2022JARNÍ MEETING ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU 17. - 19. 5. 2022

DALŠÍ VÝZVA ART-IN-RES BUDE AŽ NA PŘÍŠTÍ ROK 2023DALŠÍ VÝZVA ART-IN-RES BUDE AŽ NA PŘÍŠTÍ ROK 2023

CHYSTÁME: KONFERENCE CULTURE-GET TOGETHER 2022 O HODNOTĚ PRÁCE V KULTUŘECHYSTÁME: KONFERENCE CULTURE-GET TOGETHER 2022 O HODNOTĚ PRÁCE V KULTUŘE

ONLINE SEMINÁŘ: PRÁVNÍ MINIMUM V UMĚNÍ A KULTUŘEONLINE SEMINÁŘ: PRÁVNÍ MINIMUM V UMĚNÍ A KULTUŘE

DUBEN VE ZNAMENÍ REZIDENCÍ: ART-IN-RES 2022 A ČESKO-NORSKÉ SPOLUPRÁCEDUBEN VE ZNAMENÍ REZIDENCÍ: ART-IN-RES 2022 A ČESKO-NORSKÉ SPOLUPRÁCE

ČESKO-NORSKÝ REZIDENČNÍ PROGRAMČESKO-NORSKÝ REZIDENČNÍ PROGRAM

UMĚNÍM O AKTÁLNÍ SITUACI NA UKRAINĚ A V RUSKU: PROJEKT ZA UKRAJINU PŘIVÁZÍ NETWORK DO REGIONŮ ČRUMĚNÍM O AKTÁLNÍ SITUACI NA UKRAINĚ A V RUSKU: PROJEKT ZA UKRAJINU PŘIVÁZÍ NETWORK DO REGIONŮ ČR

FESTIVAL MALÁ INVENTURA JE V PLNÉM PROUDU DIVADLA A SETKÁVÁNÍFESTIVAL MALÁ INVENTURA JE V PLNÉM PROUDU DIVADLA A SETKÁVÁNÍ

GALERIE: TAKHLE PROBÍHÁ DEVÍTIDENNÍ FESTIVAL NOVÉHO DIVADLA V PRAZEGALERIE: TAKHLE PROBÍHÁ DEVÍTIDENNÍ FESTIVAL NOVÉHO DIVADLA V PRAZE

26. 2. 2022 PROHLÁŠENÍ NOVÉ SÍTĚ K SITUACI NA UKRAINĚ: KONKRÉTNÍ FORMY POMOCI26. 2. 2022 PROHLÁŠENÍ NOVÉ SÍTĚ K SITUACI NA UKRAINĚ: KONKRÉTNÍ FORMY POMOCI

CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA PRO ROK 2022 JSOU ROZDÁNYCENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA PRO ROK 2022 JSOU ROZDÁNY

DVACÁTÝ ROČNÍK FESTIVALU MALÁ INEVNTURA PRÁVĚ ZAČÍNÁDVACÁTÝ ROČNÍK FESTIVALU MALÁ INEVNTURA PRÁVĚ ZAČÍNÁ

VÝSLEDKY VÝZVY ART-IN-RESVÝSLEDKY VÝZVY ART-IN-RES

CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA ZAHÁJÍ FESTIVAL MALÁ INVENTURA 2022: JEDNU OCENĚNÍ UŽ ZNÁME!CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA ZAHÁJÍ FESTIVAL MALÁ INVENTURA 2022: JEDNU OCENĚNÍ UŽ ZNÁME!

KULTURNÍ STRATEGIE V REGIONECH ČRKULTURNÍ STRATEGIE V REGIONECH ČR