NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 20)

Barbora Jílková a Hedvika Drenčeni: Prostory bohužel nejsou!

Jihočeská organizace Kredance již osm let funguje jako orientační bod pro pohybové a taneční divadlo v Českých Budějovicích a jeho okolí. V poslední době proběhla řada organizačních změn, které sebou přinesly i nové impulsy a nasměrování aktivit. Vedle podpory vzniku nových projektů formou rezidencí, pořádá Kredance festivaly Tanec Praha a Malá inventura, organizuje workshopy a jeho činnost míří i za hranice ČR. Jaké to je provozovat organizaci bez vlastního prostoru, která se pohybuje na pomezí producentské a produkční jednotky jsme si povídali s odcházející produkční Barborou Jílkovou a nastupující Hedvikou Drenčeni.

Činnost Kredance je spojena s nezávislou scénou v Českých Budějovicích už od roku 2010. Na co se Kredance v posledních letech?

Bára: Poslední tři roky byla Kredance spíše virtuálním prostorem. Měli jsme sice zázemí v Jihočeském divadle, naše projekty jsme ale museli realizovat ve veřejném prostoru nebo v divadelních prostorách mimo Budějovice. Jsem ráda, že to Kredance ustála, že se jí dařilo i přesto, že si ji lidé nemohli spojit s konkrétním místem. Na jih Čech jsme přivezli spoustu zajímavých projektů a navázali jsme zajímavou spolupráci s Berlínem.

Hedvika: Jsem v Kredanci poslední rok a půl a hodně jsem se zaměřila na marketingovou stránku. Máme nové webovky, facebook i instagram pravidelně plníme aktualitami a rozhodně je o nás víc slyšet.

Jaká je situace v Českých Budějovicích, pokud jde o prostory vhodné pro uvádění nezávislých projektů? Máte ve městě stále partnery, nebo spíše spoléháte na veřejný prostor?

Hedvika: Prostory, kde bychom mohli pravidelně vystupovat, bohužel neexistují. Většinu projektů tedy směřujeme do veřejného prostoru Českých Budějovic. Představení, která potřebují dobře vybavený divadelní sál, obvykle uvádíme v Malovicích, v sídle Divadla Continuo. Otázku vyhovujících prostorů pro nezávislou scénu vnímáme jako velmi závažnou, zasluhující si okamžité řešení.

Bára: Prostory v Českých Budějovicích opravdu nejsou. Na tento problém narážíme už dlouhodobě. Tento problém neřešíme pouze my, ale i další organizace, které přivážejí do Budějovic kulturu. Často spolupracujeme s budějovickým Majálesem, partnerem je nám také Jihočeské divadlo, ve kterém realizujeme vždy část programu z festivalu Tanec Praha, a v létě, kdy je divadlo prázdné, se zde mohou konat rezidenční pobyty.

Váš nejnovější projekt PerformanCZe ExchangeD rozvíjí spolupráci s berlínským komorním prostorem pro nezávislé divadlo ACUD Kunsthaus. Jak spolupráci hodnotíte a budete v ní pokračovat?

Bára: Spolupráce se, myslím, vydařila. Mám z ní dobrý pocit. Teď v září jsme uzavřeli realizaci prvního ročníku a čeká nás evaluace. Byla to pro nás velmi obohacující zkušenost a plánujeme další ročník. Tentokrát se budeme chtít více zaměřit na kreativní činnost, tedy hlavně podporu rezidencí a uvádění projektů na nich vzniklých. V budoucnu bychom, myslím, mohli vytvořit i nějaký společný projekt. To je ale zatím spíše vzdálená budoucnost.

Hedvika: Na příští rok už máme domluvenou rezidenci performerky berlínské nezávislé scény Evgenie Chetverkovske. Takže přirozená návaznost a chuť pokračovat tu rozhodně je.

Dáváte prostor pro vznik nových projektů a spolupracujete s řadou umělců. Daří se vám tyto projekty uvádět i po jejich vzniku?

Bára: V produkci Kredance vznikla inscenace pro děti Kocour a Two Or Ten, která se inspiruje životem Jiřího Ortena. Pravidelné reprízování je pro nás poměrně obtížné, protože nemáme domovskou scénu. Jsme odkázaní na zájem zvenčí a ne vždy se sejdeme s požadovanými termíny. Navíc část tvůrčího týmu stabilně žije v Praze a část v Českých Budějovicích. Nicméně daří se nám naše produkce uvádět vždy aspoň několikrát do roka, a to i v zahraničí, z čehož máme radost.

Hedvika: V roce 2019 vznikne v naší produkci další pohybová inscenace Ptačí sněm, která potěší děti i dospěláky. „Tourovat“ nám docela jde. Letos jsme vyrazili s inscenací Two Or Ten do Berlína a do Litvy a na jaro příštího roku domlouváme představení Kocoura ve slovenské Žilině.

Právě připravujete třetí ročník festivalu Malá inventura. V čem bude jiný oproti předchozím? A co či koho divákům doporučujete?

Hedvika: Doporučujeme všechno! (smích) Každopádně jsme rády, že máme letos dva ze čtyř festivalových dní tady, v Českých Budějovicích. Čtvrtek 11. října bude opravdu nabitý. Celý program je zasazen do Biskupské zahrady, kde si děti můžou užít samoobslužné divadlo, pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký a rodiče se mezitím můžou pokochat a nakoupit u lokálních tvůrců na design marketu.

Bára: Letos se snám podařilo přivézt opravdové divadelní lahůdky. Obzvlášť radost máme z představení Mine, k jehož vzniku jsme loni přispěli poskytnutím tvůrčí rezidence. Zároveň se mi líbí, že všechna představení pro dospělé se věnují aktuálnímu dění – Mine řeší společnost a její potřebu vlastnit, teritoriálně se vymezovat. Představení Poledne zase upomene na rok 1968. A Horizont 8, který festival zakončí, řeší naší lokální politickou situaci v Českých Budějovicích. Myslím, že “nové divadlo” u nás dostálo své definici.

Pravidelný blog Nové sítě publikovaný v internetovém magazínu o současném divadle v kontextu www.divadelni-noviny.cz/
OPEN CALL / NOVÁ KREV 2023OPEN CALL / NOVÁ KREV 2023

BLÍŽÍ SE TŘETÍ ROČNÍK KONFERENCE O SPOLUPRÁCI V KULTUŘEBLÍŽÍ SE TŘETÍ ROČNÍK KONFERENCE O SPOLUPRÁCI V KULTUŘE

VIDEO POZVÁNKY NA KONFERENCI  CULTURE GET-TOGETHERVIDEO POZVÁNKY NA KONFERENCI CULTURE GET-TOGETHER

NOVÁ SÍŤ NA MANAŽERSKÉ REZIDENCI V NORSKUNOVÁ SÍŤ NA MANAŽERSKÉ REZIDENCI V NORSKU

VIDEO ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU NOVÁ SÍŤVIDEO ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU NOVÁ SÍŤ

ČERVNOVÉ SETKÁNÍ PARTNERŮ NETWORKU V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCHČERVNOVÉ SETKÁNÍ PARTNERŮ NETWORKU V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

FESTIVAL MALÁ INVENTURA – KONKURZ (PR manažer/ka)FESTIVAL MALÁ INVENTURA – KONKURZ (PR manažer/ka)

MALÁ LOUTKOVÁ INVENTURA V KUKSU - NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 43)MALÁ LOUTKOVÁ INVENTURA V KUKSU - NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 43)

PRACOVNÍ KVĚTNOVÉ SETKÁNÍ ČLENŮ NETWORKU NOVÁ SÍŤ SE KONALO NA JESENICKUPRACOVNÍ KVĚTNOVÉ SETKÁNÍ ČLENŮ NETWORKU NOVÁ SÍŤ SE KONALO NA JESENICKU

ZAMĚŘENO NA REZIDENCE: Nová síť informuje No. 42ZAMĚŘENO NA REZIDENCE: Nová síť informuje No. 42

JARNÍ MEETING ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU 17. - 19. 5. 2022JARNÍ MEETING ČESKÉHO KULTURNÍHO NETWORKU 17. - 19. 5. 2022

DALŠÍ VÝZVA ART-IN-RES BUDE AŽ NA PŘÍŠTÍ ROK 2023DALŠÍ VÝZVA ART-IN-RES BUDE AŽ NA PŘÍŠTÍ ROK 2023

CHYSTÁME: KONFERENCE CULTURE-GET TOGETHER 2022 O HODNOTĚ PRÁCE V KULTUŘECHYSTÁME: KONFERENCE CULTURE-GET TOGETHER 2022 O HODNOTĚ PRÁCE V KULTUŘE

ONLINE SEMINÁŘ: PRÁVNÍ MINIMUM V UMĚNÍ A KULTUŘEONLINE SEMINÁŘ: PRÁVNÍ MINIMUM V UMĚNÍ A KULTUŘE

DUBEN VE ZNAMENÍ REZIDENCÍ: ART-IN-RES 2022 A ČESKO-NORSKÉ SPOLUPRÁCEDUBEN VE ZNAMENÍ REZIDENCÍ: ART-IN-RES 2022 A ČESKO-NORSKÉ SPOLUPRÁCE

ČESKO-NORSKÝ REZIDENČNÍ PROGRAMČESKO-NORSKÝ REZIDENČNÍ PROGRAM

UMĚNÍM O AKTÁLNÍ SITUACI NA UKRAINĚ A V RUSKU: PROJEKT ZA UKRAJINU PŘIVÁZÍ NETWORK DO REGIONŮ ČRUMĚNÍM O AKTÁLNÍ SITUACI NA UKRAINĚ A V RUSKU: PROJEKT ZA UKRAJINU PŘIVÁZÍ NETWORK DO REGIONŮ ČR

FESTIVAL MALÁ INVENTURA JE V PLNÉM PROUDU DIVADLA A SETKÁVÁNÍFESTIVAL MALÁ INVENTURA JE V PLNÉM PROUDU DIVADLA A SETKÁVÁNÍ

GALERIE: TAKHLE PROBÍHÁ DEVÍTIDENNÍ FESTIVAL NOVÉHO DIVADLA V PRAZEGALERIE: TAKHLE PROBÍHÁ DEVÍTIDENNÍ FESTIVAL NOVÉHO DIVADLA V PRAZE

26. 2. 2022 PROHLÁŠENÍ NOVÉ SÍTĚ K SITUACI NA UKRAINĚ: KONKRÉTNÍ FORMY POMOCI26. 2. 2022 PROHLÁŠENÍ NOVÉ SÍTĚ K SITUACI NA UKRAINĚ: KONKRÉTNÍ FORMY POMOCI

CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA PRO ROK 2022 JSOU ROZDÁNYCENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA PRO ROK 2022 JSOU ROZDÁNY

DVACÁTÝ ROČNÍK FESTIVALU MALÁ INEVNTURA PRÁVĚ ZAČÍNÁDVACÁTÝ ROČNÍK FESTIVALU MALÁ INEVNTURA PRÁVĚ ZAČÍNÁ

VÝSLEDKY VÝZVY ART-IN-RESVÝSLEDKY VÝZVY ART-IN-RES

CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA ZAHÁJÍ FESTIVAL MALÁ INVENTURA 2022: JEDNU OCENĚNÍ UŽ ZNÁME!CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA ZAHÁJÍ FESTIVAL MALÁ INVENTURA 2022: JEDNU OCENĚNÍ UŽ ZNÁME!

KULTURNÍ STRATEGIE V REGIONECH ČRKULTURNÍ STRATEGIE V REGIONECH ČR