NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 32)

Spolek Naplaveno vznikl začátkem roku 2019. Jeho cílem je podporovat a vytvářet kulturu na Jistebnicku a v okolí. „Chceme spojovat umělce a místní obyvatele formou kulturních akcí. Organizováním tvůrčích dílen plánujeme rozvíjet řemeslné dovednosti. Skrze přednášky a semináře pak chceme lidem poskytovat další možnosti vzdělávání,“ říká spoluzakladatelka spolku Karolína Plachá. Naplaveno sídlí v malé vsi Stružinec, kde opatruje chalupu, divadelní sál a maringotku. Své prostory nabízí k rezidencím i pronájmu.

Vaší filozofií je propojovat městské prostředí s tím venkovským. V jakých oblastech propojujete a v čem vnímáte obohacení v setkáních daleko od měst?

Venkov a příroda sbližuje. Nejen člověka samotného ve smyslu setkání se sebou, ale i s druhými. Na venkově jsou i jiné vztahy mezi lidmi než ve městě. Někdo má traktor, někdo je knihovnice, další je hospodský, někdo má jahody a někdo jiný zase peče dorty. Každý má svou roli a lidé se navzájem potřebují. Nelze se tu uzavřít do sebe a nevnímat sousedy jako to dělají lidé ve velkém městě.
Na druhou stranu venkov zase postrádá trochu toho města. Baví nás propojovat městské a venkovské a sledovat, co to udělá.
V únoru 2019 jsme začali masopustem. Podařilo se nám si vypůjčit některé roztocké masky a pozvat výbornou kapelu Urgob, která hrála během průvodu a pak i v místní klubovně. To, že jsme v naší malé vesnici znovu obnovili masopustní dění, přilákalo mnoho místních. Lidem se tak naskytla možnost vidět netradiční a výtvarně nádherně zpracované masky Adama a Doroty Krátkých. O pár měsíců později jsme pak pořádali dílnu voskované batiky s textilní výtvarnicí Lindou Kaplanovou. Nedávno u nás bylo známé polské divadlo Węgajty.


Z čeho vznikla potřeba vytvořit rezidenční dům a prostor pro umění právě na Jistebnicku? Máte s krajem u Tábora nějakou vazbu?

Rozhodli jsme se s Lubošem Fendrychem přestěhovat na venkov. Jsme oba kulturně založení a nové počiny v divadle i ve výtvarnu nás zajímají. Jednoho dne jsem přemýšlela, co se dá na takovém místě dělat, co mohu na venkov přinést, čím jej obohatit. A pak jsme se rozhlédli kolem sebe a zahleděli se na stodolu a došlo nám, že pokud nejsi hospodář, tak ti stodola může sloužit buď jako sklad věcí a dřeva, nebo jako prostor k setkávání a ke kulturní činnosti.
Inspirovalo mě i to, že jsem dříve několik let jezdila do polského divadla Węgajty, které také sídlí ve stodole na samotě u lesa. Diváci a příznivci tam za ním jezdí a přicházejí ze všech koutů světa. Tam jsem si uvědomila, že když jdeš do divadla krajinou, tak tě to jinak otevírá a připravuje na setkání. A pak je tam důležitá ta blízkost. V běžném divadelním sále jsi jeden z mnoha. Každý je tu trochu cizí a sám za sebe, kdežto ve stodole sedí lidé blízko sebe, podává se čaj, k setkání tu dochází přirozeně.
V rámci spolku vedle stodoly opatrujeme ještě malý domek. Ten slouží jako zázemí pro lidi, kteří se za námi rozhodnou dorazit a pomalu začíná fungovat i jako rezidenční místo. Na pozemek vedle tohoto domku jsme dopravili ještě maringotku. Do toho se kolem nás začala formovat skupinka lidí a podporovatelů, kteří to místo a zázemí mají rádi, něco důležitého jim to dává a jsou již pevnou součástí našeho spolku.


Za necelý rok působení jste zvládli velmi mnoho věcí, ať už jde o rekonstrukci prostor, nebo organizaci akcí, které proběhly. Co je v plánu v roce 2020, jakým směrem se budete ubírat?

Teď chceme malinko zpomalit a zaměřit se na chod organizace. Za ten rok trochu víme, co funguje a co naopak ne. Chceme si nastavit strategie a určitě budeme hledat další posily do týmu. Na konci února chceme vyhlásit výzvu na rezidence. A jelikož naše divadelní stodola byla slavnostně otevřena teď v listopadu, těšíme se na její první sezónu. Není to vytápěný sál a tak bude fungovat vždy od jara do podzimu.


Výtvarné umění a divadlo vaše akce a tvorbu velmi propojují. Jsou např. rezidenční pobyty u vás limitované právě oblastí činnosti umělců?

Pro mě je velice důležité pracovat s okolím, vnímat sousedy a jejich potřeby. Nejít proti, naopak chci vytvářet symbiózu. Proto dáváme přednost jednotlivcům a menším skupinám. Umělcům, kteří k nám přicházejí s určitou pokorou, kteří s okolím chtějí nějakým způsobem komunikovat. Sídlíme v přírodním parku Jistebnická vrchovina, který je specifický krásou staré krajiny, kamenných zídek, vzrostlých stromů a pastvin. Tento rok budeme dále testovat, jakým oblastem budeme dávat přednost, ale k divadlu a výtvarnému umění máme rozhodně nejblíž.


Co vás v poslední době v kultuře potěšilo?

Potěšilo mě mile představení Heimatschuss aneb Moje děda tvoje děda, které vznikalo částečně i u nás během rezidence. Tomuto souboru se podařilo ukázat, jak moc nás ovlivňují a utvářejí vzpomínky, které mnohdy nemají s objektivní historií vůbec nic společného.
Strašně moc mě také potěšil Festival intimního divadla, který pořádalo Pomezí. Pozvali a sestavili několik inscenací pro jednoho či jen pár diváků. Oceňuji, že se nebojí riskovat a jdou do něčeho tak křehkého. Myslím si, že právě v dnešní době technologií a sociálních sítí je opravdu blízkost a setkávání jedno z nejdůležitějších témat, kterým by se živé umění mělo zabývat.


Co vás naopak zklamalo?

Maďarský nový zákon kontrolující tamní kulturu.


Co byste si přála?

Přála bych si, abychom se dokázali více vnímat a vystupovat z našich bublin.Autor: Magdalena Špačková

https://www.naplaveno.cz


Zaměřeno na rezidence: Nová síť informuje No. 41Zaměřeno na rezidence: Nová síť informuje No. 41

New pageNew page

NOVÁ KREV NA SCÉNĚ pro rok 2022 byla vybrána!  NOVÁ KREV NA SCÉNĚ pro rok 2022 byla vybrána!

NOVÁ SÍŤ JE SOUČÁSTÍ PERFORM EUROPE PRO ROK 2022!NOVÁ SÍŤ JE SOUČÁSTÍ PERFORM EUROPE PRO ROK 2022!

Nová síť v Lyonu: Setkání mezinárodní sítě pro současné umění IETMNová síť v Lyonu: Setkání mezinárodní sítě pro současné umění IETM

LETOŠNÍ SETKÁNÍ BYLO PLNÉ PREZENTACÍ A DISKUZÍ: ČESKÝ KULTURNÍ NETWORK NOVÁ SÍŤ PROJEDNÁVAL NÁRODNÍ LETOŠNÍ SETKÁNÍ BYLO PLNÉ PREZENTACÍ A DISKUZÍ: ČESKÝ KULTURNÍ NETWORK NOVÁ SÍŤ PROJEDNÁVAL NÁRODNÍ

Seminář vyúčtování dotací MHMP a MKČR pro prvožadateleSeminář vyúčtování dotací MHMP a MKČR pro prvožadatele

OPEN CALL: Umělecké a manažerské rezidence ART-IN-RES NA březen/srpen 2022OPEN CALL: Umělecké a manažerské rezidence ART-IN-RES NA březen/srpen 2022

Pořádná porce nového divadla: Ohlédnutí za Malou inventurou v regionech 2021Pořádná porce nového divadla: Ohlédnutí za Malou inventurou v regionech 2021

19. ROČNÍK MALÉ INVENTURY ZÍSKAL CENU DIVADELNÍCH NOVIN: PODLE VÝHERCŮ PATŘÍ VŠEM TĚM, KTEŘÍ SE NA F19. ROČNÍK MALÉ INVENTURY ZÍSKAL CENU DIVADELNÍCH NOVIN: PODLE VÝHERCŮ PATŘÍ VŠEM TĚM, KTEŘÍ SE NA F

OPEN CALL PRO UMĚLCE/UMĚLKYNĚ A MANAŽERSKÉ TÝMY Z NORSKAOPEN CALL PRO UMĚLCE/UMĚLKYNĚ A MANAŽERSKÉ TÝMY Z NORSKA

New pageNew page

OPEN CALL NOVÁ KREV NA SCÉNĚ 2022OPEN CALL NOVÁ KREV NA SCÉNĚ 2022

REPORTÁŽ: KONFERENCE CULTURE GET-TOGETHER 2021 ZPROSTŘEDKOVÁVÁ NEZBYTNÝ DIALOG AKTÉRŮ V KULTUŘE A ŽIREPORTÁŽ: KONFERENCE CULTURE GET-TOGETHER 2021 ZPROSTŘEDKOVÁVÁ NEZBYTNÝ DIALOG AKTÉRŮ V KULTUŘE A ŽI

OPEN CALL NA MALOU INVENTURU 2022 UŽ BĚŽÍOPEN CALL NA MALOU INVENTURU 2022 UŽ BĚŽÍ

VÝZVA - REZIDENCE V4 - PERFORMING ARTSVÝZVA - REZIDENCE V4 - PERFORMING ARTS

Nová síť a CzechMobility.info si pro Vás připravily video-katalog servisních organizací pro kulturu.Nová síť a CzechMobility.info si pro Vás připravily video-katalog servisních organizací pro kulturu.

Konference Culture Get-Together 2021 je místem pro potřebnou diskuziKonference Culture Get-Together 2021 je místem pro potřebnou diskuzi

V brněnském Buranteatru proběhl další meeting partnerů Českého kulturního networkuV brněnském Buranteatru proběhl další meeting partnerů Českého kulturního networku

Kulturní centrum Agora ve Vratislavi - open call Kulturní centrum Agora ve Vratislavi - open call

13 OTÁZEK PRO MKČR S TEREZOU SIEGLOVOU13 OTÁZEK PRO MKČR S TEREZOU SIEGLOVOU

OPEN CALL UMĚLECKÉ REZIDENCE V ČROPEN CALL UMĚLECKÉ REZIDENCE V ČR

ČLENOVÉ SKUPINY ZAČÍNÁME SPOLUPRÁCI SE SEŠLI V PÍSECKÉ SLADOVNÉ ČLENOVÉ SKUPINY ZAČÍNÁME SPOLUPRÁCI SE SEŠLI V PÍSECKÉ SLADOVNÉ

NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 40)NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 40)

NOVÁ SÍŤ PŘIJME 3 NOVÉ KOLEGY/NĚ DO TÝMU NA NOVÁ SÍŤ PŘIJME 3 NOVÉ KOLEGY/NĚ DO TÝMU NA