NOVÁ SÍŤ INFORMUJE (No. 8)

Jan Žůrek: Bylo potřeba rychlé rozhodnutí

Olomouc v posledních dnech ožívá. Vrcholí kampaň, která rozhodne o vzniku nového kulturního centra přímo ve středu města. Za iniciativou „Dolní vám. Otevřete centrum kultuře!“, která slibuje opět o stupínek pozvednout již nyní dobrou úroveň kulturní nabídky v této moravské metropoli, stojí dlouholetý protagonista olomoucké kulturní scény Jan Žůrek. Spolu se svým týmem slibuje Olomouci reprezentativní prostor pro současné umění, které by bylo otevřeno široké veřejnosti, pěstovalo komunitní přesah a podporovalo současnou tuzemskou i mezinárodní divadelní scénu.

V posledních dnech můžeme sledovat poměrně odvážnou crowdfundingovou kampaň. Laťku jste si vytkli vysoko, zdá se však, že máte kampaň pevně v rukou. Jak se říká, už si balíte kufry?

Na konci loňského roku jsme se rozhodli, že se chceme stěhovat do prostor v centru Olomouce, které byly v danou chvíli k pronájmu. Bylo potřeba rychlé rozhodnutí a nutnost jít do rizika – nikdo nám v tu chvíli nemohl slíbit, že nás finančně podpoří. Proto jsme se rozhodli, že prostředky budeme shromažďovat také prostřednictvím crouwdfundingové kampaně. Na www.hithit.com/dolnivam se snažíme vybrat celkem 500.000 Kč, přičemž tato částka je především na naše regionální poměry opravdu vysoká. Chtěli jsme, aby cílové číslo na jednu stranu provokovalo, na druhou stranu jde o prostředky, které na rekonstrukci opravdu potřebujeme.

Centrum ve Wurmově ulici již nyní nabízí divadlo, galerii, možnost rezidence pro tuzemské i zahraniční umělce, spravujete komunitní zahradu. Pomineme-li atraktivní lokalitu, v čem spatřujete hlavní přínos nového kulturního centra na Dolním náměstí?

Pro náš přesun do centra města bude klíčové především to, že všechny naše stávající aktivity vytáhneme více „na světlo“, v podstatě je nepůjde minout. V současné době máme dočasně otevřeno a každý si prohlíží výlohu nebo se přichází podívat dovnitř. Myslím, že z tohoto hlediska to může být neobyčejně zajímavý moment pro nezávislou scénu divadla, tanec i výtvarného umění.

Co získá Olomouc, pokud uspějete?

Olomouc získá především otevřený prostor pro kulturu. Místo, které bude přístupné po celý den, a ve kterém se bude dít nesměrně široké spektrum aktivit, které cílí na všechny generace. V uplynulých letech jsme rozvinuli řadu vzdělávacích a komunitních aktivit pro děti, mládež i seniory, takže již nejsme jen místem pro vznik a prezentaci současného umění. Snažíme se o vytvoření živé kulturní instituce, která výrazně vstoupí do veřejného prostoru města.

Kde se vidíte za pět let?

V první fázi musíme dobře nastavit financování – hledáme vhodný model, který by nám takto velký prostor, u kterého samozřejmě není úplně levný nájem, pomohl finančně ustát. Půjde o kombinaci grantů, provozu kavárny a dalšího podnájmu prostor. Ovšem o co nám jde především, tak je rozvoj našich aktivit. Moc bych si přál, abychom dokázali spustit proměnu města a oživili trochu skomírající centrum.

Co vás v poslední době v kultuře potěšilo?

Mám krásný a velice čerstvý zážitek. Studenti Univerzity Palackého v Olomouci se rozhodli výtěžek z letošního Majálesu směřovat na náš projekt Dolní vám. Těžko popsat jakou radost nám to udělalo!

Co vás naopak zklamalo?

Je to takové táhle a pokračující zklamání z toho, jak velkou pozornost a energii věnuje MK ČR či některá města svým příspěvkovým organizacím, namísto aby se zaměřili na ty subjekty, které se opravdu dynamicky rozvíjejí.

Co byste si přál?

Vybrat 500.000 Kč na hithit.com/ dolnivam
A pak dovolenou.

Pravidelný blog Nové sítě publikovaný v internetovém magazínu o současném divadle v kontextu www.divadelni-noviny.cz/