NOVÁ SÍŤ SE CHYSTÁ DO AARHUSU NA MEETING IETM, JEHOŽ JE ČLENEM

Díky podpoře z Národního plánu obnovy se delegace složená ze zástupců a zástupkyň organizace Nová síť a vybraných členů Českého kulturního networku Nová síť v červnu (11. - 14. 6.) vydá na plenární meeting mezinárodní sítě pro současné scénické umění IETM (International Network For Contemporary Performing Arts) do dánského Aarhusu. Proč je důležité podobné akce navštěvovat? A co je jejich přínosem?

IETM je jednou z největších a nejstarších kulturních sítí, která zastupuje a sdružuje více jak 500 organizací a profesionálů/profesionálek působících na poli profesionálního současného scénického umění. Nová síť je jednou ze čtyř institucí za Českou republiku (Divadlo Archa, Čtyři dny, Institut umění - Divadelní ústav). IETM obhajuje hodnotu umění a kultury a umožňuje profesionálům přístup k mezinárodním kontaktům, znalostem a je nezaměnitelnou platformou pro výměnu zkušeností. Na setkáních, jako je právě plenární meeting v Aarhusu, mají možnost se setkat, networkovat a řešit aktuální témata organizace, umělci/umělkyně, promotéři/promotérky, festivaly, rezidenční místa, kulturní centra – zkrátka všichni důležití aktéři a aktérky scénického umění ze všech koutů světa - a přenést nabyté poznatky do svého kulturního prostředí.

Hlavním tématem letošního setkání je klimatická krize s příznačným názvem „LIVING ON THE EDGE“ neboli „Žití na hraně“. Plánovaný program, plný workshopů a seminářů, bude reflektovat etickou a praktickou roli scénického umění a umělců tváří v tvář klimatické krizi. Do jaké míry by umění mohlo - a mělo - být nápomocné v otázce udržitelnosti? Jaké kroky můžeme jako mezinárodní síť podniknout? A jaké kroky můžeme podniknout jako organizace? Kam se obrátit pro poznatky, když chceme snížit dopad naší činnosti na životní prostředí?
Cíl letošního plenárního meetingu je tedy jasný - vyvolat nové myšlenky, inspirovat k činnosti, informovanosti a pozitivnímu dopadu.

Česká delegace se kromě tematiky tvůrčích rezidenčních pobytů a provozování kulturních center 21. století, zaměří i na živé umění a jeho význam a dopad v rurálních oblastech.

Seznam vybraných účastníků a účastnic:

Za Novou síť: Adriana Světlíková, Petr Pola, Aneta Hladovcová, Tereza Lacmanová, Markéta Jiroušková, Eliška Burdová

Organizace: Roman Černík/Moving station - Plzeň, Mary Blažková/Kulturní služby města Moravská Třebová, Janka Ryšlavá/Move Ostrava, Markéta Málková/REZI.DANCE - Komařice.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Národního plánu obnovy a Evropské unie.


Loga