PRÁZDNINY V REGIONECH - ČESKÝ KULTURNÍ NETWORK

Prázdniny začínají, slunce svítí a letní pohoda je cítit je ve vzduchu. Věříme, že především v těchto letních měsících, kdy mnoho z vás opustí rozpálené prostředí velkoměsta, oceníte vybraný program v regionech.

V Trutnově se můžete mimo jiné těšit na vystoupení cirkusových špiček z Austrálie. V malebném prostředí Farmstudia ve Vysoké se uskuteční jedinečná tvůrčí dílna s jedním z nejvýznamnějších českých fotografů Jindřichem Štrejtem. Jičínská Valdštejnská lodžie si pro vás připravila nabitý hudební program. BuranTheatr nás v létě navštíví i v Praze v Celetné a jejich performance můžete vidět i v rámci festivalu Uprostřed na jejich domovské scéně v Brně. V Rožnově pod Radhoštěm se ve Fujaré ponese léto především v duchu hudby a hudebních workshopů. Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA ze Žďáru nad Sázavou připravilo hned několik open classes a workshopů s renomovanými zahraniční umělci pro všechny taneční nadšence, které se uskuteční v Praze. V polovině července otevře zámek Žďár své brány i mezinárodnímu festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. V Kuksu můžete zažít multižánrový festival, jak jej nečekáte. Festival THEATRUM KUKS nabízí barokní a barokem inspirované umění v kulisách kukského areálu a okolí, včetně několika workshopů, které se budou týkat především barokní hudby. V Moving Station se červenci a srpnu budou konat rezidence, letní kurz divadelní improvizace nebo Festival ProART, který se uskuteční v Plzni 10. - 13. července. Na nudu tyto prázdniny prostě není prostor. Přejeme vám, ať se toto léto obohatíte o co nejvíce kulturních zážitků.


UFFO Trutnov

12. – 22. července:  Gravity & Other Myths
V Trutnově budou opět zkoušet „world-class soubor od protinožců Gravity & Other Myths. Pilotovat budou všechny svá tři světově úspěšná představení - A Simple Space, Backbone a Out of chaos. 
UFFO také chystá otevření první a v Evropě unikátní Australské novocirkusové akrobatické školičky. A právě v červenci v rámci rezidence chystají předskok k této školičce, a to workshopy pro děti (5 – 10 let), středně pokročilé teenagery i profesionály. Samotná škola by se měla otevírat v lednu příštího roku.
 
20. – 31. července: Losers Cirque Company - Hrdinové
Autonehoda. Polytrauma. Narkóza… Co se odehrává ve vašem mozku, když ležíte v kritickém stavu na operačním sále a váš život je v cizích rukách? Utíkáte do svých fantazií a snů, nebo vedete lítý boj? Střet reálné operace a vnitřního světa poraněného. Je načase poznat své hrdiny a vydat se s nimi na vzrušující a dobrodružnou pouť svým tělem. Cíl mise je jediný: přežít!
 
1. – 9. srpna: Jana Burki & spol. - Heores
Obraznost propagandy předkládá v každé historické éře své vlastní hrdiny. Jsou znakem potřeby té které doby. Svatí, prostí, odvážní, výkonní, aktivní, mladí, krásní, věrní, obětaví, pragmatičtí, jak je potřeba. A jací jsou ti současní? A co bychom si z jejich činů vlastně měli vzít? Autoři inspirováni prvomájovými průvody, volebními kampaněmi, zpravodajstvím, televizními seriály i komerční reklamou zkusili najít hrdiny současného světa a postavili je do jedné řady s těmi, o kterých nikdo z nás většinou nikdy nepřemýšlel jako o hrdinech: do řady s dětmi.

2. – 8. září: Circa (Austrálie) – Sacre
Další zástupce australské světové špičky bude zkoušet svůj nový projekt v Uffu.
 
Trutnovské hudební léto 2019
Koncerty především trutnovských kapel každou středu a pátek 
Více informací zde: 
červenec: http://uffo.cz/program/porady/?month=07&year=2019
srpen:  http://uffo.cz/program/porady/?month=08&year=2019
 
17. – 23. srpna DANCE Festival Trutnov 2019 
Již podeváté se můžete těšit na Dance festival Trutnov na půdě podhorského města Trutnov, kde se tento mezioborový umělecký projekt realizuje ve spolupráci ZUŠ Trutnov a Společenského centra UFFO Trutnov. Hlavním posláním festivalu je vytvořit příjemnou a přátelskou atmosféru pro účastníky, interní části festivalu i veřejnost, a společně sdílet nové zkušenosti a osobní rozvoj v oblasti scénického umění, hudby, akrobacie a letos nově i v oblasti výtvarného umění.Farmstudio - středisko umění a kultury

4. - 7.července: Jindřich Štreit ve Farmstudiu
Tvůrčí dílna vedená jedním z nejrespektovanějších českých fotografů Jindřich Štreit v kulturním centru Farmstudio na Kokořínsku. Fotografický workshop, přednášky, diskuse a konzultace v inspirativním prostředí a s inspirativními lidmi. Účastnický poplatek 6 000 Kč včetně ubytování.
Přednáška pro veřejnost 5.7.2019 v 19:00
http://www.jindrichstreit.cz


18.-25. srpna: Mezinárodní workcamp Tamjdem
Tamjdem pořádá denní, víkendové a až dvoutýdenní dobrovolnické projekty na pomoc neziskovým organizacím po celé České republice a zájemce vysílá i do světa. Tento rok zahájili spolupráci s centrem nezávislé kultury Farmstudio. V duchu onbovy kulturního dědictví budou pomáhat s rekonstrukcí budov bývalého statku na centrum, kde nachází své zázemí umělci pro tvůrčí rezidenční pobyty, sympozia, kurzy, dílny, festivaly a další aktivity z oblasti současného umění a živé kultury.
Více informací zde: https://www.tamjdem.cz/cs/promen-byvalou-farmu-na-centrum-kulturyValdštejnská lodžie

5. července: KALLE with acoustic band
Akustický orchestr snové melancholie. Nový projekt nejvýraznějšího hudebního dua současné nezávislé scény.
 
19. července: ZRNÍ
Koncert jedné z nejpopulárnějších kapel současné nezávislé scény pod barokní klenbou Valdštejnské lodžie
 
24. srpna: Beata Bocek
Nezaměnitelná česko-polská písničkářka a hudebnice z Těšína žijící aktuálně ve Švédsku. Písně o vzpomínkách, dětství, cestách i snech.

Více informací na: https://www.facebook.com/valdstejnskalodzie/BuranTeatr

14. - 23. červenec: Interactive Bodies
Mezinárodní divadelní dílna, ve které účastníci zpracují pod vedením Tomáše Wortnera otázku současného fungování mezilidských vztahů osob žijících ve městě. Performeři z oblasti pohybového/tanečního divadla realizují společné tréninky a divadelní výzkum toho, jak podpořit obyvatele města, aby byli otevřenější, hravější a interaktivnější. Své poznatky zpracují do site-specific performance, kterou uvedou ve veřejném prostoru města Brna.

23. července, 19:30: BuranTeatr uvádí: Domeček
Komorní šansonový muzikál pro dva herce v prázdném domě od brněnského divadla BuranTeatr v rámci festivalu Uprostřed.
Petr s Marikou byli manželé a měli spolu domeček. Co zářil jak sen a voněl jak libeček. Jednoho dne Petr řekl, že už nechce dál. Kvůli jiné ženské? Kvůli jiným ženským? Nebo kvůli chlapovi? Vždyť měli krásné manželství, s mozzarellou, rajčaty z Tesca a Sárou. Sedmdesátiminutová procházka jedním vztahem se sedmi písněmi a revolverem. Kateřina Dostalová a Miroslav Ondra jako herci, zpěváci i orchestr.
Více informací: https://www.facebook.com/events/418729585376327/

31. července, 19:30: BuranTeatr uvádí: 39 stupňů
Bláznivá špionážní komedie: pocta Alfredu Hitchockovi v podání brněnského BuranTeatru v rámci festivalu Uprostřed.
Více informací: https://www.facebook.com/events/430271471093128/

5. srpna, 19:30: BuranTeatr v Celetné: Deep Shit / Pohybový traktát / #4
Dva lidé, dva z nás, odsouzeni ke svobodě. Pohybová inscenace, ve které je dovoleno mnohé.
Více informací: https://www.facebook.com/events/2231302443849877/

6. a 7. srpna, 19:30: BuranTeatr v Celetné: Parchant v klobouku (S A Guirgis) #9
Hořce zábavný a zábavně hořký obraz závislostí drogových i citových. Všichni mluví rychle a hodně. Na ulici není na podtexty čas.

Více informací: https://www.facebook.com/events/2254819054782650/
https://www.facebook.com/events/647496242329002/Fujaré

30.–31. srpna – hlasový a kytarový workshop Zdeňka Bíny (-123minut.)
Tvůrčí kytarová a hlasová dílna experimentujícího hudebníka Zdeňka Bíny vhodná pro amatéry i profesionály.
Více na: www.festivalhlasy.cz/workshop

30.–31. srpna – hlasový workshop Ridiny Ahmedové (HLASkontraBAS)
Bude se zpívat, zkoumat hlas a zbude čas i na seznámení s vícehlasým smyčkováním pomocí looperu. Výstupem z workshopu bude krátký koncert v rámci vystoupení HLASkontraBASU na festivalu Hlasy. Od účastníků workshopu se očekává jen základní otevřenost vůči zpěvu a práci s hlasem, základní muzikalita a chuť jít naplno do společné práce.
Více na: www.festivalhlasy.cz

31. srpna – Hlasy – hudební festival lidského hlasu
3. ročník mezinárodního hudebního festivalu lidského hlasu představí v dřevěném amfiteátru Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm hudebníky nejrůznějších žánrů, které spojuje unikátní hlasový projev. Program: -123minut (jazz-funky-blues-worldmusic),
Tara Fuki (alternativa), Hanka Rybka & zespół (PL, folklór/worldmusic), HLASkontraBAS oktet (alternativa, Ridina Ahmedová & spol.), Antikvartet (folk).
Více na: www.festivalhlasy.czCentrum choreografického rozvoje SE.S.TA

12.–14. července: festival KoresponDance ve Žďáru nad Sázavou
V polovině července otevře zámek Žďár své brány mezinárodnímu festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Těšit se můžete na umělce z pěti kontinentů, několik světových premiér, workshopy, prohlídky muzea i zámku a letos poprvé v historii i na experimentální battle, který rozpohybuje první zámecké nádvoří skoro na celé sobotní odpoledne a bude nejen skvělým zážitkem pro účastníky, ale i barvitou a živou show pro diváky.
Více informací: korespondance.cz

22.–28. srpna: Open class se zahraničními lektory (Studio ALTA)
Letní ranní setkání s kouči mezinárodní Rezidence pro choreografy s koučinkem a dalšími hosty jsou otevřené pro všechny taneční nadšence. Letos tréninky povedodou Kathy Casey (CA), Valentina Desideri (IT/NL), Marie Kinsky (CZ/FR), Zuzana Žabková (SK), tréninky jsou každý den od 9.30 do 11 hodin a místo je možné rezervovat online.
Více informací: http://www.se-s-ta.cz/akce.php?sesta-pro-profesionalni-rozvoj&open-class-se-zahranicnimi-lektory-2019

25. srpna: Konferenční den + Kulatý stůl: Choreografovat teď (Národní galerie Praha – Veletržní palác)
Kulatý stůl s názvem Choreografovat teď zve mezinárodní hosty – choreografy, tanečníky, umělce, teoretiky k prezentaci dvou přednášek o reflexi stavu současné choreografie na domácí i mezinárodní scéně. Přednášky proběhnou v kombinaci s řízenými diskusemi v interakci s pozvanými profesionály taneční a výtvarné scény i s širokou veřejností.
Více informací: http://www.se-s-ta.cz/akce.php?diskuze-a-prednasky&kulaty-stul-v-ramci-rezidence-pro-choreografy-s-koucinkem-2019

28. srpna: 15.00 Tanec v galerii: Work in Progress z rezidence (Národní galerie Praha – Veletržní palác)
Cyklus Tanec v galerii charakterizuje interdisciplinární spolupráce mezi tancem a výtvarným uměním, kdy má návštěvník příležitost nahlédnout na výtvarná díla nově a prostřednictvím nezvyklých výrazových prostředků. Tanec v galerii v rámci Rezidence pro choreografy s koučinkem pak přináší možnost zhlédnout work in progress účastníků etablované mezinárodní rezidence, kteří deset dní pracovali v Praze se zahraničními koučink na svých vlastních projektech.
Více informací: http://www.se-s-ta.cz/akce.php?sesta-pro-publikum&tanec-v-galerii-srpen-2019

29. srpna: Work in Progress z rezidence 19:30 (Atudio ALTA)
Rezidence pro choreografy s koučinkem je prestižním projektem SESTA. Každoročně přijíždí do Prahy renomovaní zahraniční umělci – kouči a pracují s vybranými mladými choreografy z celého světa na rozvoji jejich tvorby. Rezidence je mezinárodně etablovaná a mimo jiné pomáhá českým choreografům prosadit se i mimo republiku. Každoročně vznikají na rezidenci jedinečné projekty českých a zahraničních umělců. Na závěr rezidence proběhne tradiční prezentace, která je obzvláště u zahraničních účastníků pravděpodobně jedinou příležitostí vidět jejich práci v Česku.
Více informací: http://www.se-s-ta.cz/akce.php?sesta-pro-publikum&work-in-progres-rezidence-pro-choreografy-s-koucinkem-2019THEATRUM KUKS

21. – 25. srpna: FESTIVAL CTNOSTÍ A NEŘESTÍ - Multižánrový festival v Kuksu | Baroko, jak jej nečekáte
Festival THEATRUM KUKS nabízí barokní a barokem inspirované umění v kulisách kukského areálu a okolí. Navazuje na tradici Kuksu jako hudebního, divadelního a uměleckého centra evropského významu. Hlavním krédem festivalu je víra v to, že baroko má mnoho společného s dneškem a i po 300 letech dokáže zaujmout, překvapit či pobavit. Protože baroko není jízda na mrtvém koni!
Více informací: https://theatrum-kuks.cz

WORKSHOPY 2019
19. – 29. srpna

Jiří Jelínek & Tomáš Alferi: DIVADELNÍ A HUDEBNÍ DÍLNA – JÁ, PÍSNIČKA
Jak vypadala „Já, písnička“ před 300 lety? Kancionál Slavíček rájský, vlastně takový velmi rozsáhlý zpěvník (obsahuje více než 800 písní – pro srovnání, The Rolling Stones mají celkem okolo tři sta sedmdesáti písniček), sestavoval farář Jan Josef Božan. Vyšel tiskem roku 1719 v Hradci Králové za vydatné finanční pomoci hraběte Františka Antonína Šporka a má letos výročí 300 let od vzniku.
Více informací: https://www.facebook.com/events/393580431196112/

Divadelní dílna s JIřím Jelínkem „LOUTKY PODLE JELÍNKA“

Hudební dílna s Tomášem Alferim: JÁ, PÍSNIČKA PŘED 300 LETY
Dílna s hudebním géniem a uměleckým šéfem Divadla rozmanitostí Most Tomášem Alferim se zaměří na současné uchopení vybrané písně z barokního kancionálu „Slavíček rájský“ (což je taková první verze zpěvníku Já, písnička) a její začlenění do divadelního představení. Hudební motivy se přetaví a vloží do rozmanitých kontextů. Hlavním nástrojem bude metoda charakteristická (nejen) pro baroko a sice: improvizace. Předpokladem účasti na dílně jsou alespoň základní hudební dovednosti (rytmus, zpěv, hra na nástroj je vítaná), především však chuť tvořit a vymýšlet. Kdo má nástroj, na který hraje nebo by chtěl hrát, ať ho vezme s sebou.
Více informací: https://theatrum-kuks.cz/4-rocnik-2019-workshopy  Moving Station

10. - 13. července: ProART Festival: UMĚLECKÉ DÍLNY
Mezinárodní art-workshop festival v Plzni letos pro širokou veřejnost nabízí výuku zpěvu, divadla a tance. Lektory jsou Lenka Dusilová – hudební dílna, Radka Fišarová – zpěv, Štěpán Pácl – herecká dílna, Martin Dvořák (CZ/AT), Morgan a Tine Reid (CAN/DE) a Noa Dar (IL) – současný tanec. Více informací a přihlášky na workshopy najdete na www.proart-festival.cz.

10. července 2019: Jaroslav Hutka: MINULOST MÁVÁ NÁM
Koncertní talkshow písničkářské legendy.

11. července: KDE TANČÍ VÍTR … ORTEN_100_OHNICE
Současné poetické hudební divadlo o životě, lásce a smrti...Multižánrový scénický projekt věnovaný osobnosti a dílu básníka Jiřího Ortena, jenž byl pro svůj židovský původ pronásledován a za nejasných okolností přišel o život při automobilové nehodě ve svých dvaadvaceti letech. Poezie jako hudba, tanec jako poezie, hudba jako tanec. Poetický hudebně-divadelní projekt pro všechny generace s touhou se zastavit, vnímat a naslouchat. Inscenace vznikla ke stému výročí Ortenova narození.

12. července: Moving Station - site specific
Sólo izraelské tanečnice Lital Netzer Ben Horin je inspirováno otázkami všedního dne. Jak se máš? Co cítíš? Co potřebuješ? Ale zítra už možná nebudeš… A já? Přijdu. A zeptám se znovu, jako by dnešek nikdy nebyl a zítřek nikdy nepřišel.

13. července: Phase-Zero Productions (DE) a Saori Ando (JAP): WHAT IF…
Taneční představení s tématem lidské pravdy a pochybností o ní. Otázka pravdy a její relativní existence v hledání a objevování tří lidských těl. Co se stane, když si nejsme jistí svou vlastní pravdou? Odpověď můžete hledat s námi v jeden červencový večer v Moving Station. Autoři a účinkující: Saori Ando, Tine Reid, Morgan Reid

Více informací na: http://www.johancentrum.cz/program/2019/cervenec a https://www.proart-festival.cz/cz/proart-festival-2019/
https://www.novasit.cz/network